ÚSPĚCH V SOUTĚŽI! ANETO, gratulujeme!

SAMSON A JEHO OSUD

Aneta Fuková, 15 let, ZŠ a MŠ ČESKÝ RUDOLEC

Lidé znamenají pro nás, vlky, nebezpečí, opakovala mi má matka vždy, když jsme spát museli.

Já jsem vždycky kroutil hlavou a říkal si, vždyť jejich psi netrpí prý hlady.

Na to mi má vlčí matka stará odpověděla, ale bijí je a to bolí je dost.

Vždy také dodala, že my, vlci, máme nějakou nezkrotnou

hrdost.

Už jsem byl dospělý a ze smečky jsem vyloučen byl. Ale to mi nevadí.

Správný vlk se lesa nebojí, je mu dobře, když ho po srsti vítr něžně pohladí.

Správné vlčí srdce zaplesá, ale to mé touží po pohlazení lidského typu.

Inu, asi se nechám hladit jen větrem, řekl jsem si a schoulil jsem se pod jednu starou

lípu.

Já v dáli všiml jsem si paroží, hlavu zdvihl krásný jelen a já dostal hlad.

V duchu jsem si řekl, snad se nemýlí můj předpoklad.

Najednou uslyšel jsem silný výstřel. Jelen padá k zemi, nikoliv mým zaviněním.

Byl jsem rád. Ten podivný pád mi však nedal

spát.

Vyběhl jsem po louce štěstím bez sebe. Že bych lovil bez námahy? To se mi nějak nelíbí.

Do louky vyběhl jsem bez klopýtnutí, pach kolem jelena mne ale nevábí.

Divný vzduch plný napětí, nepříjemný pach a co víc! Silueta člověka snad?

Něco mi říkalo, že to nic dobrého

nevěstí.

Člověk zdvihl zbraň proti mně a vystřelil. Naštěstí minul. A já běžet musel.

Další a další výstřely jsem za sebou uslyšel. Vyhýbat se každému třetímu stromu

a pařezům k tomu. Slyšet rány děsivé.

Jedna z nich srazila mne k zemi, hlavou jsem dopadl mezi fialové

květy.

Cítím bolest, která mne celého obklopuje, uzavírá, jako kdyby mne objímala.

Kdybych věřil jako staří vlci. Vítr pohladí…. Je to něco, co lidská duše nikdy nevnímala.

A skutečně, je to tak, vítr se zvedá, jemně mne hladí a naposledy chrání.

Šeptá mé jméno, vrací mne do vzpomínek

na mládí.

Ještě naposledy na mne luna svítí, pak ji zakryje ten tmavý mrak.

Moje pohledy se upírají na to drobné kvítí, které mi šeptá… asi to má skončit tak.

Oči mé zhasínají, bolest, tu už nevnímám a všechno je mi jedno.

Vítr už si bere duši mou a má poslední slova prokletí jsou.

Proklínám tě, ČLOVĚČINO.

Na sklonku školního roku zažila jedna z žákyň naší školy velký úspěch. I touto zprávou jí blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy. A o jaký úspěch se jedná? Čtěte dál …

Když jsme připravovali v naší škole recitační soutěž, přišla se ANETA FUKOVÁ zeptat, jestli může recitovat svoji vlastní báseň. Samozřejmě s tím nebyl žádný problém. Když pak recitovala báseň Samson a jeho osud, ani se nám nechtělo věřit, jak působivé dílo stvořila. V recitaci byla velká konkurence, tam se neumístila, ale ocenili jsme její autorský počin. O několik dní později přišla nabídka pro žáky, aby se zapojili do soutěže „Co je to agrese“. Děti mohly tvořit výtvarné nebo literární příspěvky na výše jmenované téma. I Anetina báseň v sobě nese motiv agrese, a tak jsme její dílo do této soutěže poslali. Zde dlužíme informaci, že soutěž pořádalo THEIA -  krizové centrum o. p. s. České Budějovice ve spolupráci se společností E-ON. Po nějakém čase ve škole se zazvonil telefon a my jsme se dozvěděli, že Anetina báseň se stala jednou z ohodnocených prací. Do soutěže přišlo více než 300 příspěvků, vyhodnoceno bylo pět výtvarných děl a pět literárních prací. Anetina báseň byla jednou z nich a nutno podotknout, že mezi vyhodnocenými literárními příspěvky byla básní jedinou. Ve středu 21. června jela Aneta se svými nejbližšími do Českých Budějovic do obřadní síně Magistrátu města České Budějovice, kde jí i ostatním vítězům byly při slavnostním programu předány hodnotné ceny.

Aneto, GRATULUJEME! A piš dál. Jsme rádi, že tě baví tvořit v našem krásném jazyce taková výjimečná dílka.

Mgr. Naďa Teclová