STOLETÉ KOŘENY aneb Červenomodrobílý den

Ve škole jsme si připomněli významné výročí vzniku samostatného Československa. V pátek 26. října proběhl projektový den Stoleté kořeny aneb Červenomodrobílý den. Místo tradičních vyučovacích hodin si děti prošly během dopoledne několika stanovišti, kde si různými aktivitami připomínaly důležité události a osobnosti naší novodobé historie. Jejich úkolem bylo vytvořit plakát s fotografiemi významných českých osobností a se státními symboly, v kuchyňce si děti usmažily podle klasické české receptury bramborák, v jiné třídě se věnovaly textům Jaroslava Foglara a Karla Čapka, hledaly v informačních zdrojích a zaznamenaly údaje k „osudovým“ osmičkám, zhlédly film o světě dětí před čtyřiceti lety a společně o něm diskutovaly. Zábavné činnosti prožívaly děti i na 1. stupni. Motivací k oslavám bylo i oblečení v národních barvách, v dresech českých sportovních klubů, ozdobení se nálepkami českých symbolů, barvy na vlasech i tvářích.

Státní svátek jsme oslavili důstojně, ale zároveň zábavnou a netradiční formou. Oslava pokračovala v odpoledních hodinách. Děti ze školní družiny se zúčastnily sázení památné lípy u obecního úřadu, které připravili členové o s. Paměť Rudolecka. Na závěr příspěvku malé připomenutí – památný strom byl v Českém Rudolci slavnostně vysazen i před 50 lety, v roce 1968, také na počest vzniku Československa.

Mgr. N. Teclová