JAKÉ JE TO U SOUDU?

Naše škola je již druhým rokem zapojena v projektu pokusného ověřování systémové podpory občanského vzdělávání. O tomto projektu jsme Vás informovali už loni, kdy naší největší akcí, kterou zorganizoval žákovský parlament, byl projektový den „Můžu být starostou?“ I letos jsme naplánovali zajímavé aktivity, které vhodným způsobem doplní a zpestří výuku. Zajímavou akcí se stala exkurze žáků 8. a 9. ročníku u soudu. 10. listopadu jsme po předchozí domluvě navštívili soudní jednání v budově Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Jednalo se o případ týkající se pozůstalosti a platnosti závěti. Bez dechu jsme sledovali soudní proces, profesionální přístup soudkyně a práci advokátů. Protože se jednalo o spor mezi rodinnými příslušníky, nebyla nouze ani o vypjaté emocionální situace. Jednání bylo po půldruhé hodině odročeno (bylo třeba doplnit odborný znalecký posudek k závěti). Jak dopadla souzená kauza? To se bohužel nedozvíme, ale snad právo najde cestu ke spravedlnosti. V závěru naší návštěvy se nás ujal člen justiční stráže a provedl nás budovou soudu. Ukázal nám velkou soudní síň, cely pro vazebně stíhané a historické prostory s nádhernými freskami. K prohlídce přidal zajímavý výklad. Návštěva u soudu byla zajímavá a v mnoha ohledech poučná.

Mgr. Naďa Teclová, metodik prevence