fbpx
Logo ZŠ a MŠ Český Rudolec
MENU

Historie Školy

Česká menšinová škola byla v Českém Rudolci otevřena v roce 1920. Neměla vlastní budovu a první třída  byla umístěna v budově čp. 52, patřící k velkostatku. V roce 1921 byly otevřeny 2 třídy a byly umístěny v tzv. starém zámku čp. 56. V té době chodily do Rudolce i děti z okolních vesnic – a to z Markvarce, Lipnice, Valtínova, Horního a Dolního Radíkova, Nového Světa, Terezína, Radlic, Hostkovic, Lipolce, Starého Města, Heřmanče, Dolního Bolíkova a Nové Vsi.

V roce 1923 bylo rozhodnuto o výstavbě nové budovy. Vytvořením plánů byl pověřen pan profesor Fischer na VŠ technické v Brně. Dne 7. srpna 1924 byla firmě Ludvík Kovář z Dačic předána zakázka za 577.099 Kč a 43 hal. Dne 20. 8. bylo předáno staveniště, do konce roku byla budova pod střechou. Kolaudace proběhla 23. srpna 1925. Škola dostala název „Masarykovy školy národní“. Do školy tehdy nastoupilo 141 žáků. Nešťastným datem v historii školy byl 8. říjen 1938, kdy do Českého Rudolce vstoupila německá okupační armáda. České školy byly zavřeny a v budově byla otevřena pouze jedna německá třída. Větší katastrofou však byl konec války, kdy budova nejprve sloužila jako shromaždiště uprchlíků a po kapitulaci, kdy byl v Českém Rudolci zřízen zajatecký tábor, se stala budova školy lazaretem. Když k tomu přidáme to že se okupační velení o správu budovy nestaralo, byla škola ve špatném stavu, bez jakéhokoliv vybavení a se zničeným okolím. Přesto se podařilo školní rok 1945-46 zahájit a škola měla 110 žáků.

Z dalších mezníků je třeba připomenout školní rok 1948-49, kdy byly dětem poprvé podávány obědy, porce mléka a kakaa, což bylo financováno různými spolky a institucemi.

V roce 2005 byla vybudována v přízemí budovy školy nová moderní školní kuchyně s jídelnou, jedna třída mateřské školy se šatnou a zázemím a šatna do tělocvičny. Dále byla vybudována ve 2. patře cvičná kuchyňka pro žáky, nová prádelna a sušárna. Ze staré kotelny na pevná paliva byla vybudována nová kotelna na plyn.

© Copyright 2022 - ZŠ a MŠ Český Rudolec - Všechna práva vyhrazena.

lockenvelopephone-handsetmap-markerchevron-downmenu-circlecross-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram