Informace Krajské hygienické stanice

Aktuální epidemiologická situace ve výskytu pertuse (černého kašle) na území Jihočeského kraje.

Od začátku letošního roku dochází v celé ČR k nárůstu počtu onemocnění pertusí. Nejvíce případů je hlášeno u teenagerů ve věku 15 až 19 let a u dětí školního věku 10 až 14 let.

Klinické průběhy onemocnění v proočkované populaci nejsou závažné, nicméně nemocní mohou být zdrojem pro další šíření nákazy.

Vzhledem k tomu, že pertuse je respirační nákaza přenášena kapénkami vzdušnou cestou, jsou doporučována i obecná preventivní opatření mezi něž patří:

- časté větrání v místnostech

- časté mytí rukou mýdlem pod tekoucí vodou, používání jednorázových ručníků

- nepůjčovat si mobilní telefony

- nepít ze stejné sklenice či lahve

Dodržování těchto základních hygienických pravidel může pomoci přerušit cestu přenosu onemocnění ve školách i v rodinách.