Aktuální epidemiologická situace ve výskytu pertuse (černého kašle) na území Jihočeského kraje.

Od začátku letošního roku dochází v celé ČR k nárůstu počtu onemocnění pertusí. Nejvíce případů je hlášeno u teenagerů ve věku 15 až 19 let a u dětí školního věku 10 až 14 let.

Klinické průběhy onemocnění v proočkované populaci nejsou závažné, nicméně nemocní mohou být zdrojem pro další šíření nákazy.

Vzhledem k tomu, že pertuse je respirační nákaza přenášena kapénkami vzdušnou cestou, jsou doporučována i obecná preventivní opatření mezi něž patří:

- časté větrání v místnostech

- časté mytí rukou mýdlem pod tekoucí vodou, používání jednorázových ručníků

- nepůjčovat si mobilní telefony

- nepít ze stejné sklenice či lahve

Dodržování těchto základních hygienických pravidel může pomoci přerušit cestu přenosu onemocnění ve školách i v rodinách.

Kdo je vlastně babička? Přece maminka maminky nebo tatínka. Oni jí říkají mami, ale já babi. Už vím, že se o moje rodiče starala, stejně jako se oni teď starají o mne. S babičkou jsme moc rádi, ona nám totiž dovolí více než rodiče, trochu nás rozmazluje…a taky se hodně usmívá. A když se usmívá, má vrásky, to mi naši vysvětlili, že čím budou i oni starší, bude jim vrásek přibývat. Ale babičkám vrásky sluší! Moje srdíčko patří nejen mamce a taťkovi, ale právě i babičce s dědou. Některé babičky svoje vnoučata nemají nebo se s nimi nevidí tak často a my se s paními učitelkami rozhodli namalovat jim jedno velké srdce, aby nebyly smutné a věděly, že na ně myslíme.

Menší děti ze školní družiny se zapojily do 10. ročníku soutěže Srdce s láskou darované.

Pomocí akrylových barev společně vytvořily velké červené srdce na barevném podkladě se spoustou květů okolo. Své dílo se rozhodly předat ženám ze Senior klubu Český Rudolec.

Společně jsme se za nimi vypravili v pátek 9. února. Bylo to milé setkání, babičky byly překvapené, když obraz vybalily. Věříme, že naše srdce je bude těšit při jejich schůzkách a bude jim připomínat i naše společné posezení. Naší odměnou byly nejenom bonbony, ale především dobrý pocit z darování našeho srdce.

Z důvodu havárie na vodovodním řadu došlo v části Českého Rudolce k přerušení dodávky pitné vody, což se týká i naší školy. Její provoz, stejně jako provoz mateřské školy i školní jídelny však bude v rámci možností zajištěn.

Děkujeme štědrému sponzorovi, který si přeje zůstat v anonymitě, za čokoládové adventní kalendáře pro všechny naše děti z mateřské i základní školy. Tato dobrůtka udělala dětem velkou radost a jistě jim zpříjemní čekání na Ježíška.