V Dačicích se v pátek 13. 6. uskutečnil tradiční florbalový turnaj malotřídních škol. Tento sportovní den je každoroční příležitostí pro žáky, aby si vyzkoušeli své dovednosti, užili si fair play a navázali nová přátelství. Turnaj byl rozdělen do několika herních skupin a soutěžilo se v týmové hře plné nasazení a nadšení. Děti předvedly skvělé výkony, zápasy byly napínavé a plné emocí. Výsledky a celková atmosféra ukázaly, že malotřídní školy mají v oblasti sportu své silné zázemí a talentované mladé sportovce.
Naše čtyřčlenné družstvo ve složení Angelina Yaroschovets, Adina Fonta, Arina Fonta a Marek Zach, obsadilo povedené 8. místo. Tento turnaj je krásným důkazem, že i menší školy mohou poskytnout dětem skvělé sportovní zážitky a motivovat je ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu.
Eva Trepková
Svátek Dne dětí se slaví 1. června. Letos vyšel tento hezký den na neděli. A tak jsme si malou oslavu Dne dětí přesunuli na pátek 6. června. Žáci 2. stupně začali svůj příjemný den bez učení malým turnajem v přehazované. Venku se rozbíhal krásný slunečný den, ale v tělocvičně probíhalo zápolení dvou týmů, kapitánkami se staly paní učitelky. Utkání se hrálo na dva sety a vlastně vůbec nešlo o výsledek, ale hlavně o zábavu. Pak už jsme se vydali ven, do krásného slunečného dne, cílem putování byl nanuk nebo jiná dobrota. Cestou jsme něco málo nafotili a společně se hezky pobavili.
Naďa Teclová
V pátek 6. června jsme si s žáky 1., 3. a 5. třídy užili Zábavný den ke Dni dětí. Slunečné dopoledne jsme strávili na školní zahradě, kde na děti čekalo několik hravých stanovišť a spousta smíchu. Hned na začátku si potrénovaly hlavičky při „Mozkolamech v trávě“. Prvňáčci a druháci luštili zábavný kvíz, páťáci se pustili do náročnějších rébusů v bojovkovém stylu.
Následovalo „Provázkové bludiště“, které prověřilo šikovnost a obratnost – děti se musely opatrně proplížit mezi provázky, aniž by se jich dotkly. U stanoviště „Šupni míčku do kbelíčku“ si každý mohl vyzkoušet svou přesnost a soustředění, a nutno dodat, že většina pokusů skončila úspěchem. Veselo bylo také u soutěže „Seber ještěrce ocásek“, kde se děti snažily navzájem získat ocásky z krepového papíru. Nechyběla ani výzva pro smysly – v aktivitě „Poznej, co je v bedně“ soutěžící naslepo hádali předměty schované uvnitř. Závěrem všechny pobavila štafeta s míčkem na lžíci.
V průběhu dopoledne byl čas i na opékání buřtíků a také jsme stihli vycházku na dětské hřiště.
Děti si z tohoto dne odnesly nejen sladké odměny, ale i řadu veselých zážitků.
Jana Uhrová
Od října do května letošního školního roku se žáci 2. stupně zapojili do projektu Svět médií. Během pěti projektových dnů se hravou a interaktivní formou seznámili s různými podobami práce s informacemi.
Dozvěděli se zajímavosti z historie médií, nahlédli pod pokličku vzniku zpravodajství, vyzkoušeli si práci fotoreportéra s profesionálem z ČTK nebo se učili zpracovávat obraz a zvuk pod vedením redaktorky České televize. Odbornou záštitu nad projektem převzala paní Marie Hazuková, bývalá novinářka a současná manažerka projektu MAP Dačice IV, které za tuto příležitost velmi děkujeme.
Závěrečným výstupem projektu je příspěvek do společného časopisu všech zapojených škol. Naši mladí novináři pod vedením paní učitelky Nadi Teclové zpracovali článek o tvorbě „živých obrazů“ – a nutno dodat, že se jim opravdu povedl!
Velké díky patří paní Hazukové za organizaci celého projektu, žákům za jejich aktivní přístup a paní učitelce Teclové za inspirativní vedení.
Bedřich Nehyba
S uměleckou agenturou Pernštejni, která zajišťuje kromě jiného i školní výukové pořady s historickou tématikou, spolupracuje naše škola už řadu let. Vždy jsou její projekty poučné a zábavné. Tentokrát přijeli herci z pardubického divadla s programem o husitství. Dobové kostýmy, brnění, kulisy, husitské zbraně, ukázky historického šermu a zajímavé povídání o důležité, ale také rozporuplné etapě našich dějin. Vzdělávací program jsme si užili ve středu 28. 5. v naší školní tělocvičně a všem se velmi líbil. Děkujeme a zase někdy příště…
V pondělí 26. května 2025 se žáci naší školy vydali na školní výlet do zážitkového parku Zeměráj Kovářov, který se proměnil v bránu do minulosti. Děti čekal den plný objevování, učení hrou i dobrodružství.
Hlavní částí programu byla návštěva archeoskanzenu, věrné rekonstrukce raně středověké vesnice Hruškov. Po překročení „brány času“ se děti ocitly v období vlády přemyslovských knížat. Usedlíci z vesnice je provedli každodenním životem tehdejších venkovanů – od pěstování plodin a chovu zvířat až po výrobu oblečení. Děti si samy vyzkoušely mletí mouky, drcení obilí, křesání ohně, česání vlny i orání pole. Poseděly u ohniště ve slovanském obydlí a poznávaly soulad tehdejšího člověka s přírodou.
Dalším zážitkem byla naučná stezka naboso, která těm nejodvážnějším nabídla kontakt s přírodou všemi smysly. Při chůzi bosky přes různé přírodní materiály – šišky, kameny, mech, vodu i bláto – si nejen užily spoustu legrace, ale také zapojily svou rovnováhu, obratnost i vnímání.
Výlet do Zeměráje byl nejen zábavný, ale i velmi poučný. Děti odjížděly domů plné dojmů, nových poznatků a zajímavých zážitků.
Jana Uhrová
Ve středu 21. 5. 2025 jsme v naší škole přivítali paní Veroniku Kvapilovou z knihovny Matěje Mikšíčka v Dačicích. Čekala nás čtenářská hodina na téma dětských osudů z 2. světové války. Poslechli jsme si ukázku z knihy, zhlédli prezentaci a připomněli jsme si důležité pojmy. Co znamenají slova holokaust, genocida, ghetto, koncentrační tábor? Jak válka zasáhla do dětských životů? Řekli jsme si, jak moc je důležité na tyto události nezapomínat. Kniha Hanin kufřík (Karen Levine) zachycuje skutečný příběh moravské židovské dívky Hany Bradyové, která zahynula během holokaustu v Osvětimi. V roce 2000 se její kufr dostal do Dětského muzea holokaustu v Tokiu. Kniha vykresluje Hanin osud a zároveň ukazuje, jak její příběh ožil po desetiletích díky snaze uchovat paměť a pochopení hrůz holokaustu.
Naďa Teclová
Ve dnech 15. a 16. května se žáci druhého stupně základní školy vydali na dvoudenní ekologicko-přírodovědný kurz, který se konal v krásném přírodním prostředí nedaleko Staňkovského rybníka v srdci CHKO Třeboňsko. Tato akce měla nejen rozšířit jejich znalosti o přírodě, ale také jim nabídnout nezapomenutelné zážitky plné zábavy a týmové spolupráce.
První den začal pestrým programem plným přírodovědných úkolů. Děti se rozdělily do menších skupin a plnily různé aktivity, které jim pomohly lépe poznat místní flóru a faunu. Mezi úkoly patřilo například určování druhů rostlin a živočichů, sběr vzorků a jejich následná identifikace. Velký úspěch mělo „stavění rybníků“, kdy si děti vyzkoušely napouštění a soutok vody, který tvoří rybník.
Podvečer pak patřil opékání buřtů u táboráku. Žáci si mohli vychutnat teplé dobroty, zatímco si navzájem sdíleli své zážitky z aktivit a užívali si příjemného venkovního prostředí. Čas u ohně byl také příležitostí k odpočinku a neformálnímu povídání s pedagogy.
Večer se pak mnozí z nás shromáždili u obrazovky, kde fandili české hokejové reprezentaci na mistrovství světa. Společně podporovali své favority, což vytvořilo skvělou atmosféru plnou napětí a radosti. Následovalo pozorování noční oblohy, protože v místě bez světla je noční obloha opravdu fascinující.
Po ukončení kurzu si děti odnesly nejen nové poznatky, ale také spoustu zážitků, které jistě podpoří jejich zájem o přírodu. Celá akce byla nejen poučná, ale byla také skvělou příležitostí k upevnění vztahů mezi žáky a pedagogy, a to v krásném prostředí, které podněcuje k objevování a tvořivosti. Doufejme, že podobné akce budou pokračovat i v budoucnu a děti si budou moci užít další nezapomenutelné chvíle plné poznání a zábavy.
Eva Trepková
© Copyright 2022 - ZŠ a MŠ Český Rudolec - Všechna práva vyhrazena.