

Do školní knihovny přišel také Ježíšek a nadělil nám řadu zajímavých titulů. Už se těšíme, až si najdou své čtenáře!



Přejeme Vám Vánoce plné klidu, inspirace a drobných zázraků.
Do roku 2026 vstupujeme společně s vizí růstu, s chutí učit se novému a s úsměvem, který mění všední den na výjimečný.
Děkujeme 🙂
Poslední školní den se celou školou rozezněly vánoční koledy. O třetí vyučovací hodině se všichni žáci, včetně nejmenších budoucích školáčků z mateřské školy, shromáždili na chodbě a poslouchali vystoupení svých spolužáků z pěveckého sboru, kteří na schodech zazpívali vánoční koledy.
Stejný pěvecký sbor vystoupil s tímto repertoárem i na nedávném vánočním koncertu v místním kostele.
Kromě sboru vystoupily s písničkou i básničkou děti z mateřské školy.
Jménem všech žáků a vyučujících Vám přejeme krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku.





Dnešní den byl u nás ve škole opravdu veselý. Žáci osmé třídy se převlékli za Mikuláše, anděly a čerty a vytvořili tak nebesko-pekelnou partu, kterou by nám mohl leckdo závidět.
Tahle povedená skupinka prošla všechny třídy na škole a nakoukla i do obou tříd ve školce. Někde se děti smály, jinde se raději držely paní učitelky za ruku – jistota je jistota, když jde kolem čert.
Děti slíbily, že se budou snažit chovat slušně, napraví drobné hříšky a že Mikulášovo hodné srdce rozhodně nezklamou. Za své přísliby (a někdy i trochu odvahy) dostaly sladkou odměnu.
Osmáci si své role užili a postarali se o to, že jsme si všichni připomněli, že adventní čas je nejen o dárečcích, ale hlavně o radosti, úsměvech a troše té legrační čertoviny.
Pro více fotografií navštivte naší facebookovou stránku, kde najdete štědrou nadílku fotek z celého dopoledne.








V hodině chemie jsme se s 8. třídou pustili do experimentu, který spojil vědu, tvořivost i zdravou dávku soutěživosti. Úkolem bylo jednoduché zadání: vyrobit vlastní filtrační aparaturu, která dokáže co nejlépe vyčistit opravdu hodně špinavou vodu. Jak se ukázalo, osmáci se této výzvy chopili s obrovským nadšením a fantazii rozhodně na uzdě nedrželi.
První aparatura vycházela z klasické chemické filtrace, ale žáci ji vylepšili tak, že „obyčejný“ filtr rozhodně nebyl na místě. Dokonce čtyři vrstvy filtračního papíru dodaly celému zařízení punc profesionálního výzkumu, a tak se zrodil hrdý název Papíros 4000. Voda skrz něj protékala pomalu, zato s velmi pěkným výsledkem.



Druhá skupina vsadila na recyklaci, kreativitu a kapku odvahy. Jako základ použili… ponožku. Ano, opravdovou ponožku. K ní přidali vatu, písek a dokonce i těstoviny, které v aparatuře působily jako netradiční, ale překvapivě funkční překážková dráha pro nečistoty. Celý výtvor si vysloužil název FF – Filtrační fuska a stal se jedním z nejoriginálnějších kousků dne.



Třetí tým se rozhodl pro klasiku domácích podmínek: PET láhev naplněnou vrstvami kamínků, uhlí, písku a vaty. Díky poctivě srovnaným vrstvám a jednoduché konstrukci vznikla aparatura Pokus Omyl. A nutno dodat, byl to „pokus úspěch“.



Aby byla zábava úplná, pustili se žáci i do přátelského souboje o to, kdo získá nejčistší vodu. Každá aparatura měla své silné stránky a všechna družstva dokázala, že filtrace nemusí být jen nudný školní postup, ale i skvělá příležitost pro kreativitu a týmovou spolupráci.
Výsledek? Čistší voda, spousta smíchu a hrdost na vlastní výtvory. A také důkaz, že když se spojí chemie s nápaditostí, vznikají opravdu nezapomenutelné pokusy.

Naše poslední setkání Klubu Školáček jsme začali ve třídě hádankou:
„Kde bydlí knížky a příběhy čekají na děti?“ Správná odpověď – knihovna – nás zavedla do světa fantazie.
V knihovně jsme si zahráli „Dortovou hru“ inspirovanou příběhem z oblíbené dětské knihy Povídání o pejskovi a kočičce. Děti poslouchaly úryvek z knížky a postupně „pekly dort“ – vyhledávaly a přidávaly do hrnce kartičky s věcmi, které slyšely. Výsledek byl opravdu veselý! Dort jsme „upekli“, dali „chladit na okno“ a zatím měly děti prostor nahlédnout do knížek a zažít kouzlo knihovny. Všichni se zaujetím listovali a prohlíželi, až jim dort snědl pes. Nikoho to nemrzelo, protože v tom dortu bylo kdeco… a možná by z něj i někoho mohlo bolet bříško. 😊
V úterý dne 25. listopadu zorganizovaly žákyně sedmého ročníku akci No Backpack Day, tedy den bez batohů. Žáci dolního i horního stupně si ten den měli své učební pomůcky přinést v čemkoliv, jen ne v klasickém školním batohu.





Žáci opět ukázali, jak kreativní dokážou být. V chodbách školy jsme tedy mohli vidět učení v kočičí přepravce, brašně na laptop, krabici na dorty, ba dokonce i v nafukovacím člunu nebo pověšené na věšáku na prádlo.





Žáci se také zapojili do hlasování a nelepší a nejoriginálnější NEbatoh.








Dne 19. listopadu jsme se s rodiči, s 5. třídou a celým 2. stupněm vydali na celodenní výlet do Vídně, hlavního města Rakouska. Vyrazili jsme brzo ráno, a mohli tak vše stihnout, vidět památky, poznat historii a načerpat atmosféru.
Schönbrunn je jeden z nejznámějších paláců ve Vídni a bývalá letní rezidence habsburských císařů. Proslul svým barokním palácem, nádhernými zahradami, Gloriettou s výhledem na město a také nejstarší zoologickou zahradou na světě. Dnes patří mezi nejlepší památky a je zapsán na seznamu UNESCO.
Po příjezdu jsme se prošli historickým centrem. Viděli jsme Stephansdom – slavnou katedrálu sv. Štěpána, která je jedním ze symbolů města. Vysoká věž byla opravdu úžasná a okolní úzké uličky dodávaly správnou atmosféru a kouzlo.
Návštěva obchodů
Poté jsme se přesunuli na nákupní třídu Mariahilfer Straße, kde je spousta známých obchodů. Některé z nich jsme i navštívili, například Gucci, Primark, Moncler, New Yorker a Müller. Každý si tam mohl něco koupit, například suvenýry, oblečení, kosmetiku.
Vánoční trhy
Po nákupech jsme se přesunuli na trhy u radnice – Rathausplatz Christkindlmarkt. Ty jsou jedny z nejznámějších ve Vídni. Nacházely se tam krásně zdobené stánky, cítili jsme vůni punče a cukroví a kochali se vánoční výzdobou. Mohli jsme se tam také vyfotit nebo se rozhodnout pro vyjížďku na Ruské kolo. O zábavu bylo postaráno jak pro malé, tak i dospělé.
Na trzích jsme mohli ochutnat různá jídla, jako například: bratwurst, langoš, trdelník a punč nebo horká čokoláda.
Výlet se zúčastněným moc líbil a všichni už se těší na příští rok.
Jennifer Siváková (8. třída) a Pavel Šimánek (8. třída)





















Letošní příchod zimy jsme přivítali tradičním setkáním se svatým Martinem. Akci jsme zahájili u obecního úřadu, kde se o milý úvod postaraly děti z mateřské školy a zpěváčci z našeho školního kroužku. Zazněly říkanky i písničky a nechyběl ani symbolický bílý kůň, který se poté stal vůdčím symbolem celého průvodu.
Zář lucerniček doprovázela všechny účastníky až ke škole, kde nás čekalo příjemné občerstvení s teplým čajem. Velké dík patří všem, kteří přinesli něco dobrého a zaplnili tak naše stoly. Následně dorazil i samotný Martin na koni a předal dětem košík plný perníčků. Každý si pochutnal a zároveň si připomněl Martinovu štědrost, s níž se kdysi rozdělil o svůj plášť.

Děkujeme všem, kdo přišli a pomohli vytvořit krásnou atmosféru plnou světla, hudby a dobré nálady. Už teď se těšíme, až se s Vámi opět setkáme příští rok.
A kdo by chtěl vidět, jak náš Martin s koněm vypadal, bude se k nám muset příští rok přidat.
© Copyright 2022 - ZŠ a MŠ Český Rudolec - Všechna práva vyhrazena.