Žáci 2. stupně naší školy se ve čtvrtek 14. října 2021 v rámci dopoledního vyučování zúčastnili projektového dne s názvem „Škola odpovědného spotřebitele“. Realizace projektu byla financována Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Cílem projektu bylo zvýšit osobní finanční gramotnost žáků. Dozvěděli se, jak správně postupovat při nákupu v kamenných prodejnách i na internetu, co je záruka, jak řešit případné reklamace, seznámili se s nejčastějšími omyly spotřebitelů v obchodním styku apod. Žáci v průběhu celého dopoledne pracovali především ve skupinách.

Šesťáci a sedmáci se věnovali zvláště tématu nákup mimo kamenné prodejny (na internetu). Mimo jiné např. zhlédli krátké video z dokumentárního cyklu České televize Černé ovce zabývající se možnými riziky spojenými s nákupem na internetu či vytvořili informační banner na dané téma. Získané znalosti si pak v závěru ověřili v týmové soutěži AZ kvíz.

Osmáci s deváťáky se zabývali zejména tématem reklamace. Žáci se krom jiného dozvěděli, co je možné reklamovat a co nikoli. Konkrétní situace ztvárnili i dramaticky, když si v krátkých scénkách zahráli role prodejce a reklamujícího. Dále v ukázce ze seriálu Vyprávěj měli možnost vidět, jak asertivně postupovat při uplatňování reklamace, a v závěru se naučili, jak vytvořit QR kód se základními informacemi, které v průběhu dopoledne k danému tématu získali.

Jedenáct žáků 2. stupně se zúčastnilo školního kola soutěže Finanční gramotnost, které se konalo online v období 10. listopadu 2020 až 8. ledna 2021. Tři nejlepší řešitelé - Ellen Pátková, Barbora Teturová, Anežka Pechová jako tým postoupili do kola okresního , které proběhlo rovněž online 18. ledna – 26. února 2021. Naše trio v okresním kole slavně zvítězilo a postoupilo do kola krajského. Krajského kola se bohužel nemohla zúčastnit Barbora Teturová. Krajské kolo soutěže se skládalo z kreativního úkolu na téma “Jak byste se chtěli učit o financích u vás na škole”? a online znalostního testu. Kreativní úkol si Ellen s Anežkou připravily formou prezentace v PowerPointu. Krajské kolo se pak uskutečnilo formou setkání na MS Teams 25. března 2021. Děvčata, byť v oslabené sestavě, se umístila v TOP 10 na krásném 10. místě.

Patří jim velká gratulace a poděkování za úspěšnou reprezentaci školy .💐